موسیقی درمانی

اهمیت موسیقی اصلاح ی در پزشکی

در مطالب قبل در رابطه با موسیقی و تاثیرات آن بر روی آدم و همچنین مصرف از موزیک در پزشکی حرف کردیم. در این مطلب قصد داریم برای شما به طور کامل موزیک اصلاح ی و اهمیت آن در پزشکی و همین طور مسائل استفاده از آن را شرح دهیم.دانلود موزیک


موسیقی اصلاح ی چیست؟

اصوات موسیقی به علت برخورداری از بار هیجانی عاطفی تاثیرات عمیقی بر روحیات شخصیت پرورش عواطف آدم ی می گذارند در تعدادی از شاخه های طب جایگزین مانند طب سوزنی هومئوپاتی آیورودا نقش عمده ای در اصلاح دارند.امروزه به علت نگرش علمی و روش مند به موسیقی در اصلاح امراض آهنگ اصلاح ی به عنوان رشته ای مستقل مورد تذکر قرار گرفته در حکم روشی مکمل برای اصلاح های رایج پزشکی تعریف شده است که منظور از آن استفاده تجویز شده از تحریکات موسیقایی یا کار های آن برای کاهش ناتوانی مریضی و تغییر هم اکنون ت ناسازگار از طریق توانبخشی توقف اصلاح علائم بیماری است که زیر نظر پرسنل راهنمای دیده صورت می گیرد. در این رشته موزیک به عنوان وسائل و آهنگ اصلاح گر به عنوان شخص کارشناس در گاهی از بیماری ها شرایطی را (با توجه به شدت آن بیماری ) ایجاد می کنند که می تواند بیمار را در یک روند مثبت صعودی درجهت کاهش اضطراب ها و ارتقا سلامت قرار دهد این شرایط ممکن است متناسب با جنس و سن بیمار شدت بیماری در امراض مختلف مفرق باشد.در مورد کارکرد آهنگ در پزشکی پژوهش های گوناگون معتبری صورت گرفته است که تعدادی از آن ها بر روی علائمی چون ضربان قلب، فشارخون، دردهای گوناگون، تنفس، واکنش های پوستی، هورمونهای آدرنالین، پرولاکتین، کورتیزول، امواج مغزی، کتکولامین ها، استروئیدها، الکترومیوگراف، عوارض جانبی داروها، مدت مصرف از داروها و مدت بستری بودن و بسیاری مسائل دیگر متمرکز بوده است.

به طور کلی اهداف اصلاح ی این پژوهش های موسیقایی را می توان در هشت محور عمده خلاصه کرد :

۱. پیشگیری ، آموزش یادگیری

۲. کاهش دردهای گوناگون پزشکی و دندان پزشکی

۳. کاهش تنش ها استرس های ناشی از جراحی صدمات ها

۴. توان بخشی بعد از جراحی آسیب ها و تصادفات

۵. کاهش خستگی حاصل از تنوس های عضلانی (گرفتگی های عضلانی ) و کارکرد ماهیچه

۶. کاهش عوارض جانبی دارو ها

۷. کاهش مدت مصرف از دارو ها

۸. کاهش طول مدت اصلاح و بستری بودن

علاوه بر تاثیرات اصلاح ی یادشده موزیک می تواند برای ارتقا گاهی از فاکتورهای رفتاری در افراد سالم اثر گذار واقع شود.مثلاٌ در صنعت از دوش موسیقی برای ارتقا بازده تولید آرامش روحی کارکنان استفاده می شود. تاثیرات انواع موزیک بر فرایندهای حافظه یادگیری، دقت، ادراکات حسی، سیسـتم عصاب حرکتی نمونه هایی از این مقوله اند. پژوهش های انجام شده در مورد حس آمیزی رابطه متقابل تاثیرات روانی گاهی از نت ها گامهای آهنگ را با رنگهای مختلف آشکار می سازد. مثلاٌ روان پزشکان رنگ قرمز را به گام دوماژور و رنگ سبز مایل به آبی را به گام لاماژور نسبت داده اند.

موزیک در زمینه شناخت و کمک به رفع مشکلات رفتاری هم کاربرد زیادی دارد و این تغییرات رفتاری خاصه در سن رشد کودکی حائز ارزش است. علت این تاثیر گذاری این است که هنر به طور کلی و در این جا موسیقی با توجه به بار عاطفی آن به عنوان نوعی وسیله تخلیه روحی به کار برده می شود و کودکانی که دچار تنش فشار روحی هستند با برون فکنی فشارها هیجانات از طریق موزیک ، به میزان مطلوب هیجان آرامش دست می یابند. به استثنای مسائل ی که مشکل کودک ریشه جسمی یا ارگانیک (اندامی) دارد تاثیر موسیقی در رفتار کودک در مقایسه بابقیه روش های دیگر از عبارت دارو اصلاح ی خوب تر بوده بیش از هرروش دیگری در تعدیل رفتارهای کودک تاثیر گذار است چنانچه چه در مورد نقصهای ارگانیک هم نقش موزیک را نباید از نظر دور داشت.با اهمیت ترین ویژگی ازتباطی آهنگ جنبه غیر کلامی آن است که می تواند در اصلاح ارزش مهم داشته باشد. موسیقی واسطه ارزشمند ی برای ایجاد رابطه مجدد با واقعیت در مورد افرادی است که از واقعیت و اجتماع بریده اند(بیماران اسکیزوفرنی). آهنگ ، نوعی محرک احساس ی قوی تجربه ای چند حسی است : تحریک شنوایی از طریق اصواتی که شنیده می شوند تحریک لمسی از طریق ارتعاشاتی که قابل حس هستند نیز تحریک بینایی بوسیله اجرای زنده آن. مثلاٌ کسب موفق یت در کار های موسیقایی می تواند احساس اهمیت فردی را تقویت کند. به علاوه موسیقی به عنوان انتقال دهنده اطلاعات انتقال دهنده تقویت کننده ها و زمینه ای برای یادگیری و انعکاس مهارتها هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مهارت های ضروری

ارزیابی علمی هر پدیده در جهان منوط به معرفت اجزا عناصر تشکیل دهنده و نسبتهای لازم معتدلانه در بین آنها و نیز تحلیل طرز قرار گرفتن هر یک از اجزا و نسبت روابط وظایف آنها با یکدیگر است . در مبحث موسیقی اصلاح ی که دو جنبه موسیقایی و پزشکی درآن بیان است داشتن اطلاعاتی کامل برای درک دریافت موسیقی روان شناسی آهنگ ، نظریه موزیک ، تاریخ آهنگ و همین طور معرفت دقیق جوانب مختلف جسمی و روحی آدم از دیدگاه علوم فیزیولوژی (کارکرد صحیح اجزای بدن) پاتولوژی (آسیب شناسی) برای «آهنگ اصلاح گر » الزامی است. علاقه اشتیاق یه کار و پذیرش مسئولیت پیشرفته از تعهد نسبت به این رشته احرتام ره حقوق اصلاح جویان و داشتن روحیه تحقیق از خصوصیات ی با اهمیت یک «موزیک اصلاح گر» است. پس او باید مهارت های تکنیکی تفسیری پیشرفته را میزان افل در یک وسیله اجرای موزیک بداند و در توسعه گسترش روابط بین افراد از طریق کار های موسیقایی مهارت کامل داشته باشد. از طرفی چون ریشه پایه تمام بحثهای روان شناسی به نوعی به مغز و اعصاب مربوط می شود با توجه به این که فرایند درک آهنگ در مغز آدم صورت می گیرد ضرورت بحث عصب شناختی پیرامون موسیقی آشکارتر می شود . موزیک می تواند از طریق ایجاد تحریکاتی در سری های مختلف سیستم عصبی به طور وسیع ی بر بسیاری از اعضا و اعضا های آدم از نظر ادراکات حسی کارکردهای عملی تاثیر گذار واقع شود باعث پویش جسم روان آدم در حالت سلامت ی و بیماری گردد.

تکنیک ها و روشهای آهنگ اصلاح ی

شنیدن آهنگ به طور غیر فعال / در اینروش بیش تر بیماران موسیقی دلخواه و گزینش ی را می شنوند در مسائل ی می توانند از هدفون مصرف کنند و مجوز دارند صوت ضبط را کنترل و نوار را دستکاری کنند. کاهش درد اضطراب و اضطراب ناشی از بیماری مصرف کمتر از داروهای بی حسی و یا کاهش عواض جانبی داروها در نهایت کوتاه کردن مدت مصرف از دارو و بستری شدن از هدفهای عمده اصلاح ی در اینآموزش است. گزینش موسیقی مورد علاقه بیمار بر طبق تجربیات، روحیات، منش و خلق و خوی وی ٌ با برانگیخته شدن خاطراتی همراه خواهد بود که قبلاٌ تجربه شده و تهییج این خاطرات سبب تحریکاتی هیجانی در سطح سیسـتم های آگاه و ناخود آگاه عصبی مغزی می شود پی آمدهای مختلف ی را بر جای خواهد گذاشت که باید بوسیله کارشناس این رشته یعنی «موزیک اصلاح گر» تا رسیدن به هدف نهایی پیگیری و کنترل شود تداوم داشته باشد.

۲. همکاری فعال در کار های موسیقایی :

در اینروش بیماران برای همموسیقی ی های عضلانی تنفسی به انجام آزمایش ات مناسب ریتمیک می پردازند و از موزیک برای حرکات بدنی، خواندن نواختن مصرف می کنند. مثلاٌ سازهای بادی برای افزایش گنجایش ششها مورد استفاده قرار می گیرند. در اینروش از ریتم سبک آهنگ مناسب با نیازهای بیماران مصرف می شود. به عنوان مثال آهنگ محرک مانند دیسکو برای حرکات قوی آهنگ آرام مانند والس برای انجام حرکات روان سیال به کار می روند و در مسائل دیگر به آزمایش تمرکز بر روی عناصر اجزای موزیک از طریق شنیدن توصیه شده است. هدفهای عمده اصلاح ی که از اینراهنمای حاصل شده عبارتند از : کاهش درد همراه با حرکات ریتمیک، افزایش توانایی های حرکتی، ارتقا قدرت مدت حرکت در نارسایی های عضلانی، افزایش گنجایش تنفسی نمونه های زیاد دیگر

۳. موسیقی و مشاوره :

در اینراهنمای از موسیقی برای بحث و گفت گو و یاد آوری خاطرات بیماران به منظور افزایش مکالمه مثبت و رابطه نزدیک با یکدیگر مصرف شده است. ترغیب بیشتر بیماران به شروع گفت گو و بحثهای موسیقایی سخن گفتن پیرامون هر چیزی جز بر تحمل سازگاری بیماران با شرایط بیمارستانی می افزاید. هدف عمده اینروش کاهش اضطراب ها، استرس ها، ترسهای ناشی از بیماری و جراحی افزایش ارتباطات بین فردی ایجاد آرامش امیدواری در بیماران است.

۴. موسیقی و افزایش :

در اینروش عمدتاٌ از موسیقی به عنوان محرکی تقویت کننده استفاده می شود و با آن افراد مختلف به ویژه ٌ کودکان را به انجام آزمایش ات موزیکال ترغیب می کنند که تقویت رفتارهای ویِژگزینشه خودیاری یادگیری می انجامد. هدف عمده اینروش افزایش یادگیری و توان بخشی بیماران و پیشگیری از واپس روهای رشدی است.

۵. موسیقی محرک :

در این نحوه موزیک برای تقویت حواس بینایی، لامسه و شنوایی به کار می رود و معمولا ٌ با کار های خوشایندی همراه می شود تحریکهای شنوایی و لامسه را فراهم می کند. در مسائل ی در اینروش از نمایش برای هدایت عکس و تخیل بیماران استفاده شده است. اینآموزش ضمن داشتن کارایی در اصلاح بیمارانی که دچار نقیصه های حسی و حرکتی هستند تاثیر بارزی در کاهش افسردگی و اضطراب معلولین دارد.

۶. موسیقی و بازخورد زیستی :

در اینروش از موزیک برای تقویت پاسخهای فیزیولوژیک استفاده می کنند و موسیقی را بازخوردهای زیستی بیماران همراه می نمایند و پاسخهای مطلوب را در آنان ارتقا می دهند و به این ترتیب از ناراحتی های فیزیولوژیک می کاهند. برای مثال آهنگ را همراه با تنفس ریتمیک عمیق یا حرکات سیبک سازه در کاهش فشار خون، تنش های عضلانی، تشنجهای صرعی دردهای میگرنی به کار گرفته اند.

۷. موسیقی کار های گروهی :

در اینراهنمای بیماران در کار های گروهی موسیقایی مانند شنیدن، خواندن و نواختن شرکت می کنند رابطه مثبت بین افراد حس اصلاح ی افزایش می یابد و متقابلاٌ احساس ناشی از دیدها بیماری های مانند افسردگی و اضطراب کاهش پیدا می کند. شرکت در کنسرتهای موزیک درخواست موسیقی اهای مورد علاقه اجرای موزیک فی البداهه به طور گروهی و همین طور بحث های گروهی در مورد موزیک و تاثیر مثبت این کار ها از عبارت مسائل ی است که گزارش شده است

/ 0 نظر / 38 بازدید